Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie Finn Masters

W weekend 9-11 sierpnia w Sopocie rozegrane zostały Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Finn Masters. Rywalizowało 22 zawodników z Polski, Litwy i Niemiec.

Żeglarze walczyli w różnych kategoriach wiekowych: Open, Masters (do 40 roku życia), Grand Masters (do 50 roku życia) i Legend (powyżej 70 roku życia). Najmłodszy z uczestników miał 17 lat, najstarszy natomiast 71.

Klasa Finn to nie tylko najstarsza klasa olimpijska ale i niezwykle wymagająca pod względem fizycznym kategoria żeglarska, kapitan ważyć musi więcej niż 90 kg i zdany jest tylko i wyłącznie na swoje umiejętności. Reprezentanci klasy pływają na jednoosobowych łodziach mieczowych.

Warunki atmosferyczne były bardzo zmienne, 10 węzłowy wiatr wiejący w piątek pozwolił rozegrać 3 wyścigi, w sobotę zawody nie odbyły się ze względu na pogodę, w niedzielę natomiast ponownie udało się rozegrać 3 biegi.

A jak przedstawia się klasyfikacja, w kategorii Open zwyciężył Jeremi Zimny z WKŻ Wolsztyn, w kategorii Master Mieczysław Popłonyk z AZA Poznać – został on Mistrzem Polski. W Grand Masters na  najwyższym stopniu podium stanął Bogusław Nowakowski, a wśród legend żeglarskich Freidrich Muller z Niemiec, wyprzedzając Jana Okulicza (prezesa polskiej klasy Finn).