Kraina whisky i złotem płynąca

Szkocja to kraina, która nie skąpi niezwykłych krajobrazów i pięknych budowli. Poza bogactwem historycznym i kulturowym, Szkocja jest także pełna złota, dlatego dostała ona pozwolenie na budowę pierwszej od 500 lat kopalni złota.

Kopalnia ma się znajdować w okolicach miejscowości Cononish. Teren ten znany był z wielości tego dobrodziejstwa, jednak wykorzystywano je jedynie do ozdabiania klejnotów królewskich. Teraz jednak geolodzy z Uniwersytetu w Leicester, zauważyli ogromny potencjał, jaki może dać mnogość złotego kruszcu. Jeśli spełnią się wielkie oczekiwania, złoto może okazać się największym motorem tamtejszej gospodarki. Jeśli przewidywania się spełnią, przez kolejne dziesięciolecia Szkocja zarobi na tym setki milionów funtów. Będzie to jednak droga długa i kręta, gdyż do przemierzenia są góry, skały i trudne, chłodne tereny. Zapał naukowców prawdopodobnie przetrwa każde warunki, gdyż gorączka złota potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

Zagospodarowaną żyłą złota jest szkocka whisky. Ewoluowała ona od lekarstwa, poprzez trunek dla plebsu, aż do dochodowego towaru eksportowego. Marka szkockiej whisky, jak choćby ta produkowana przez Johnniego Walkera znana jest niemal w każdym zakątku świata. Co roku sprzedawanych jest 0koło 150 milionów kolejnych butelek. Szacuje się także, że średnio co cztery sekundy otwierana jest kolejna butelka mieszanki Jasia Wędrowniczka. Szkocka stała się synonimem eleganckiego i wykwintnego trunku.

Złoto we włosach. Odsetek rudowłosych ludzi to jedynie 2 % naszej populacji. W Szkocji i Irlandii aż 46% mieszkańców posiada gen, który jest odpowiedzialny za posiadanie rudych włosów. Naukowcy przewidzieli już koniec ery złotowłosych. Według ich badań, w przeciągu kolejnego stulecia rudowłosi homo sapiens, staną się już tylko wspomnieniem. Być może ta kraina złotowłosych niedługo się wyczerpie. Rudogłowi mają więc powód do tego, by czuć się wyjątkowo. Trop wyjątkowości rudowłosych przejęła także Heather Slepchik, która nakręciła dokument, mówiący o tej grupie ludzi („The Last od Readheads”). Miejmy nadzieję, że ognistowłosi nie znikną z naszej rzeczywistości. Jeśli tak, to Polakom, na pocieszenie, zostanie chociaż jedna ruda, a dokładniej Ruda Śląska.

 

Artykuł pochodzi z: http://artykulis.pl/turystyka/ciekawe-miejsca/kraina-whisky-i-zlotem-plynaca.html