Kompendium górskich szczytów ? Jaworzyna Krynicka

Lubicie góry? Skoro to czytacie to na pewno tak. A może dopiero zaczynacie swoją górską przygodę i nie wiecie gdzie zacząć? Bez względu na odpowiedź trafiliście doskonale, nasze Kompendium górskich szczytów to baza miejsc wypadowych dla amatorów górskich klimatów. Podpowiemy co was czeka na wielu z nich, jak je zdobyć, co warto zobaczyć i zwiedzić, o czym pamiętać żeby nie ominęło was nic ciekawego i nie przytrafiło nic złego. Przybliżymy wam góry z czołówki najpopularniejszych i te mniej znane perełki polskich szczytów. Czytajcie i w góry marsz!


Jaworzyna Krynicka to jeden z najpopularniejszych  beskidzkich szczytów, który przyciąga tłumy turystów przez okrągły rok. Jego walorem jest nie tylko zimowy ośrodek narciarski, ale i kolejka gondolowa, muzeum i schronisko.

Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) rozciąga się między dolinami Popradu na północnym-zachodzie i Muszynki na południowym-wschodzie. Graniczy ze szczytem Bukowej (1077 m n.p.m.) oraz wierzchołkiem Zaruby (835 m n.p.m.). Natomiast z jej szczytu podziwiać możemy m.in. Tatry z Łomnicą i Gerlachem.

Na Jaworzynie od 1997r. istnieje Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka, ośrodek który przez lata funkcjonowania stał się jedną z największych baz narciarskich w kraju. W jej skład wchodzi aż 8 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 8km. Techniczne zaplecze obejmuje 2 kolejki krzesełkowe, 8 wyciągów talerzykowych i całoroczną kolejkę gondolową.

Na szczycie na wysokości 1050m n.p.m. usytuowane jest schronisko, a w zasadzie w obecnym kształcie hotel, oferujący 46 miejsc noclegowych.  O bezpieczeństwo na Jaworzynie dbają goprowcy, którzy mają tam swoją dyżurkę. Jeśli zapragniemy dowiedzieć się więcej o ich działalności oraz o historii Beskidu Sądeckiego możemy wybrać się do świetnie wyposażonej biblioteki należącej do Muzeum Turystyki Górskiej PTTK.

Dla lubiących górskie wyprawy oznaczone zostały szlaki na szczyt:
- czerwony z Hali Łabowskiej (↑2.45 godz. ↓2.35 godz.) lub z Krynicy Zdroju (↑3.10 godz. ↓2.10 godz.)
- zielony z Krynicy (↑2.20 godz. ↓1.40 godz.) lub z Muszyny (↑2.55 godz. ↓1.40 godz.).

W zachodniej części szczytu znajduję się Jaskinia Niedźwiedzia – głęboka na ok. 28m. i rozciągająca się na 611 metrach jest największą z jaskiń Beskidu Sądeckiego.

Amatorom górskich legendszczególnie przypadnie do gustu 5 metrowa wychodnia skalna zwana Diablim Kamieniem. Jak mówi stara przypowiastka górali ów czart zamierzał zniszczyć głazem Krynicę, ale porzucił go po tym jak zaskoczył go świt. Całe szczęście, że mu się nie udało!