Jak zostać instruktorem snowboardingu? Odpowiedź jest w artykule!

Po perfekcyjnym opanowaniu wszystkich umiejętności na snowboardzie zostają jeszcze 3 drogi do snowboardowego eldorado. Pierwszą jest freeride, czyli jazda poza trasami w puchu, drugą nauka freestyle, czyli doskonałej zabawy z deską na snowparkach, a trzecią zdobycie uprawnień instruktora snowboardingu. W tym artykule zostanie opisana ścieżka od stopni SITS po zdobycie tytułu instruktora.

Podstawą prawną do zdobycia certyfikatu instruktora snowboardingu jest Ustawa o Sporcie z 2010 roku i Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z 2011 roku. Oba te dokumenty ujednoliciły system szkolenia eliminując możliwość zrobienia kursu państwowego i zostawiając tym samym tylko ścieżkę PZS.

Schemat szkolenia SITS z informatora SITS na sezon 2012/2013

Każdy, kto chciałby osiągnąć stopień instruktora snowboardingu musi przejść długą drogę, która zaczyna się od zdobycia I lub II stopnia sprawności technicznej.

I stopień to tak naprawdę zabawa dla najmłodszych. Jest to potwierdzenie podstawowej umiejętności jazdy na snowboardzie. Żeby zdać egzamin trzeba umieć zakładać sprzęt, podnosić się i upadać, znać pozycję podstawową, poruszać się na stosunkowo płaskim terenie i umieć robić zwroty. Do tego dochodzą techniczne aspekty takie jak ześlizgi, jazda w skos stoku (przodem i tyłem), jazda w linii spadku stoku, jazda wyciągiem, skręt ślizgowy rotacyjny, ślizgowy, i ślizgowy NW. Do tego wszystkiego trzeba znać podstawy freestyleu, czyli ollie, nollie, pół obrót i obrót płaski oraz skok prosty na skoczni. Cena 7 dniowego kursu wraz z egzaminem końcowym to kwota około 300PLN.

II stopień to średnio zaawansowana szkoła jazdy. Tutaj trzeba umieć już wykonywać skręty ślizgowe i ślizgowe NW (przodem i tyłem), skręty cięte i cięte NW i śmigi. Trzeba też umieć jeździć po różnych formach terenowych, w różnych warunkach śniegowych i na stokach przygotowanych lub nie. Z elementów jazdy freestylowej wymagana jest umiejętność skoku 180 na stoku (FS i BS), skok z grabem na skoczni, shifty, slalom, noseroll i tailroll, 50/50, BS boardslide oraz nosepress i tailpress na boxie. Kurs oczywiście kończy się egzaminem. Żeby go zdać trzeba osiągnąć 6pkt ze średniej ocen za ewolucje w skali 10 stopniowej. Cena kursu wraz z egzaminem to koszt około 550PLN, trwa on również 7 dni.

Do kursu na III stopień sprawności technicznej można przystąpić, jeżeli posiada się uprawnienia II stopnia. Na tym etapie zaczyna się zaawansowana i precyzyjna jazda na snowboardzie. Po szkoleniu każdy przejdzie egzamin a na nim musi pokazać skręty: cięty tyłem, cięty WN, cięty kompensacyjny oraz skoczyć ze skoczni robiąc obrót o 180 stopni (FS i BS), skoczyć z grabem na skoczni (FS i BS), skoczyć robiąc obrót 360 stopni i przejechać na FS boarslide na boxie. Kurs podobnie jak poprzednie trwa 7 dni a jego całkowity koszt to 600pln. Pozytywne zdanie egzaminu otwiera dwie drogi – jedną do zrobienia Instruktora SITS, i drugą do zrobienia 4 stopnia sprawności technicznej, czyli stopnia sportowego.

IV stopień – sportowy nie jest obowiązkowy do zdobycia tytułu Instruktora SITS i często latami, poprzez udział w zawodach dochodzi się do sprawności umożliwiającej zdobycie tego tytułu. Tutaj trzeba umieć jeździć perfekcyjnie w slalomie, w gigancie, slalomie równoległym, na trudnych, freerideowych trasach oraz mieć opanowane skoki na skoczni i halfpipie.

Jak widać sama terminologia stosowana przy opisie kursów może trochę przytłaczać, ale w kolejnych częściach cyklu opiszę dokładnie o co chodzi. Najistotniejsze jest to, że szkolenia mogą organizować tylko i wyłącznie Licencjonowane i Patronackie Szkoły Snowboardu, a uzyskane certyfikaty są bezterminowe. Te uprawnienia otwierają nam drogę przed kolejnymi, ale nie dają możliwości samodzielnego prowadzenia zajęć na stoku.

W kolejnej części opiszę dalsze kroki począwszy od Instruktora SITS po trenera i wykładowcę.