Jak zorganizować wyjazd narciarski?

Wraz z nastaniem sezonu zimowego narciarze z niecierpliwością wyczekują możliwości wyjechania chociaż na kilka dni na stok. Jak zorganizować samodzielnie wyjazd narciarski?

Na początku powinniśmy określić destynacje, które nas interesują, a także wyznaczyć sobie budżet. To wszystko znacznie ułatwi nam planowanie, a także pozwoli na realniejsze myślenie. Dosyć ciekawym pomysłem na kilkudniowy wyjazd narciarski są słowackie stoki. Ich niewątpliwymi zaletami jest bliskość, baseny termalne oraz stosunkowo niskie koszty. W tym momencie pojawia się również kwestia tras. Planując dłuższy wyjazd, powinniśmy zdecydować się na bardziej rozbudowane stoki i zróżnicowany poziom tras, dzięki którym nie będziemy nudzić się przez kilka dni. Wyjeżdżając z dziećmi, sprawdźmy miejsca z oślimi łączkami oraz wyciągami taśmowymi lub bezpodporowymi. Uwzględniając te wszystkie aspekty, trafniej wybierzemy miejsce wyjazdu.

Odległość i trasa
Istotnym aspektem jest również odległość, która nas dzieli od miejsca pobytu i co się z tym wiąże, długość podróży. Miejscowości oddalone około 1500 kilometrów wymagają dwudniowej jazdy w jedną stronę, co może przysparzać problemów, a także wydłużać wyjazd. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie dwóch kierowców, którzy będą zmieniać się na trasie. Istnieje również możliwość wynajęcia busa w przypadku większej ilości osób.

Termin
Określenie daty wyjazdu jest ważną kwestią, na którą wpływ mają czynniki, takie jak urlop czy dostosowanie do obowiązków. Warto w tym miejscu również zwrócić uwagę na terminy wzmożonego ruchu na stokach, czyli ferie, Sylwester, początek lub koniec sezonu. Rezerwowanie noclegów ze sporym wyprzedzeniem czasowym pozwoli nam na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy, a także wybieranie pośród ciekawszych kwater. Najtaniej jest w listopadzie, grudniu i kwietniu, najdrożej w styczniu, lutym, marcu i maju.
Decydując się na wyjazd poza sezonem, musimy liczyć się z brakiem śniegu lub niedogodnymi warunkami narciarskimi. Wyjątkiem w tym przypadku są lodowce.

Zakwaterowanie
Pokoje lub apartamenty lepiej rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem. Możemy poszukiwać ich po przyjeździe na własną rękę, jednak wiąże się to z małym wyborem, wysokimi cenami oraz dodatkowymi nerwami. W poszukiwaniach odpowiedniego miejsca na nocleg doskonale sprawdza się Internet. Za jego pośrednictwem bez większego problemu wyszukamy atrakcyjne cenowo oferty, zarezerwujemy miejsca czy wpłacimy zaliczkę. Wybierając hotel lub pensjonat zwróćmy uwagę na jego odległość od stoku, opinie klientów czy połączenia komunikacyjne.

Poznaj towarzyszy podróży
Chcąc znaleźć osoby chętne na wspólny wyjazd za granicę, warto poszukać wątków na forach narciarskich. Służą one do wymiany poglądów na temat konkretnych miejscowości, stoków czy atrakcji, a także umawiania się na wypady narciarskie. Jest to dosyć dobry pomysł, jeżeli pierwszy raz wyjeżdżamy za granicę na narty lub nie mamy towarzystwa.

Zadbaj o bezpieczeństwo
Przed wyjazdem pamiętajmy również o wykupieniu ubezpieczenia, które pozwoli nam cieszyć się spokojem, nawet przy nieoczekiwanych obrażeniach czy kradzieży sprzętu. Możemy również pokusić się o zainwestowanie w antywłamaniowe blokady do zabezpieczenia nart, dzięki czemu nie będziemy musieli obawiać się lokalnych złodziei sprzętu. Przed wyjazdem warto wypłacić trochę gotówki, ponieważ w górach w niektórych miejscach możemy mieć problem z zapłaceniem kartą kredytową.
Stosując się do powyższych wskazówek, mamy realne szanse na zorganizowanie swojego pierwszego wyjazdu narciarskiego, który nie będzie kosztował nas majątku, a co więcej spędzimy czas w przyjaznej atmosferze.


Tagi: , narty, snowboard, zima