Jak uzyskać kondycję godną mistrza?

Zapewne każdy z nas marzy o doskonałej sprawności fizycznej. Chcielibyśmy, żeby pokonywanie kilku schodków nie kończyło się zadyszką. Dobra kondycja to również piękne ciało oraz doskonałe samopoczucie. Aby jednak to osiągnąć, trzeba na to poświęcić sporo swojego wolnego czasu. Bardzo ważne są także wytrwałość, regularność i pracowitość, które mogą zapewnić najlepsze efekty. Brzmi strasznie? Z pewnością nie zachęca, jednak wszyscy doskonale wiemy, że osiągnięcie upragnionego celu wymaga trudu.

Jak rozpocząć trening?
 
Osoby, które pracują nad swoją kondycją fizyczną podkreślają, że dla rozpoczęcia zmian bardzo istotna jest odpowiednia motywacja. Czasem jednak jest ona zbyt słaba, dlatego dobrym pomysłem jest rozpoczęcie treningów (np. wieczornego biegania) z kimś bliskim. Dzięki temu trudniej będzie zrezygnować z planów. Jeśli jednak nie uda się znaleźć towarzysza ćwiczeń, dobrze jest dzielić się z kimś swoimi postępami. Jednak najlepszym sposobem na podtrzymanie motywacji jest skorzystanie z pomocy osobistego trenera. W tym celu należy udać się do dobrej i sprawdzonej siłowni i zapytać o instruktora, który mógłby poświęcić nam swój czas. Praca pod okiem kogoś, kto doskonale wie, jak osiągnąć mistrzowską kondycję z pewnością przyniesie oczekiwane efekty.
 


Jakie ćwiczenia wybrać?
 
Wybór najlepszej dla siebie formy aktywności fizycznej nie stanowi obecnie problemu. Mnogość dyscyplin sportowych daje pole do popisu każdemu, kto chce osiągnąć lepszą kondycję. Wystarczy dobrze się zastanowić, wsłuchać w swoje pragnienia, a także zasięgnąć rady kogoś doświadczonego. Osoby, które uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu, powinny zdecydować się na bieganie lub jazdę na rowerze. Dla wszystkich, którzy wolą ćwiczyć w przestrzeniach zamkniętych, lubią zmieniać rodzaje ćwiczeń, polecana jest siłownia. Można tam skorzystać z profesjonalnego sprzętu, a także zapisać się na fitness lub bardzo popularną obecnie zumbę. Jeśli w wodzie czujesz się jak ryba, dobrym pomysłem jest udanie się na basen. Pływanie doskonale wpływa na funkcjonowanie układów wewnętrznych oraz pięknie modeluje sylwetkę. Jeżeli jednak najbardziej odnajdujesz się w sportach grupowych, warto poszukać zajęć z siatkówki, koszykówki bądź piłki nożnej.
 
Najważniejsze jest, by wybrać to, co najbardziej lubimy, w czym czujemy się dobrze i swobodnie. Dzięki temu będzie nam łatwiej wytrwać w swoim postanowieniu i osiągnąć upragnioną kondycję mistrza. Należy również dbać o to, by nie przeciążyć swojego organizmu, a kolejny morderczy trening nie zakończył się wizytą u lekarza rodzinnego, chirurga lub ortopedy.
 


O czym jeszcze warto pamiętać podczas treningu?

 
Przed rozpoczęciem treningów warto zadbać o zdrowie całego ciała. Regularne ćwiczenia są bardzo ważne, jednak nie należy zapominać o dostarczeniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Bardzo ważne jest, żeby spożywać posiłki bogate zarówno w białka, tłuszcze, jak i węglowodany. Każda osoba uprawiająca sport powinna również postarać się o przyjmowanie pokarmów zawierających składniki mineralne takie jak: wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, mangan, cynk, selen, jod, a także witaminy: H, C, D, E, A i inne. Dlatego też w jadłospisie osób aktywnych powinny znaleźć się między innymi warzywa, owoce, mięso, ryby, rośliny strączkowe, kasze (aby ułożyć dla siebie najlepszą dietę, warto skorzystać także z porad dietetyka). Ponadto bardzo istotne jest regularne dostarczanie organizmowi dużych ilości wody (najlepiej mineralnej). Jeśli zastosujemy się do tych zasad, z pewnością już po pewnym czasie będziemy mogli cieszyć się kondycją godną mistrza.


Artykuł pochodzi z serwisu ranking.abcZdrowie.pl