Interlaken - szwajcarski kurort z bajki!

Interlaken to niezwykle urokliwe miasteczko zlokalizowane na południu Szwajcarii. Już sama jego nazwa podpowiada co nie co o jego lokalizacji: Inter (między) laken (jeziorami). Z perspektywy fanatyka sportów zimowych jest to doskonałe miejsce do szaleństw na śniegu!

Interlaken to kurort narciarski zlokalizowany pomiędzy dwoma jeziorami Thun i Brienz, który stanowi doskonałą bazę wypadową w góry, gdzie można uprawiać turystykę z rakietami śnieżnymi, skituring czy narciarstwo biegowe. Z tego miasteczka można również bez problemu dotrzeć do najwyżej położonej stacji kolejowej w Europie Jungfraujoch, która mieści się na wysokości aż 3434 m n.p.m.!


To niewielkie miasteczko położone jest pomiędzy trzema ośrodkami narciarskimi - Grindelwald-First, Kleine Scheidegg-Männlichen i Mürren--Schilthorn. Dzięki temu w tym przyjemnym regionie istnieje bardzo dużo możliwości do spędzenia wolnego czasu. Warto wspomnieć, że w tym kurorcie bardzo dużo się dzieje, a kalendarz wydarzeń w sezonie jest w pełny imprez, które dodatkowo podnoszą urlopowe właściwości Interlaken. Oczywiście, jak w każdym szanującym się ośrodku narciarskim pomiędzy wszystkimi stacjami kursuje bezpłatny skibus, dzięki czemu nie trzeba zastanawiać się nad transportem na miejscu. Można to potraktować jako dodatkową zachętę dla wszystkich zimowych turystów.
Centralne położenie Intrlaken umożliwia turystom wybór jednego z trzech wspomnianych już ośrodków gdzie wszystkich zimowych zapaleńców obsługuje ponad 45 kolejek górskich i linowych oraz wyciągów. Daje to dostęp do ponad 230 kilometrów świetnie przygotowanych tras zjazdowych.


Największy z ośrodków Grindelwald – First słynie ze stoku Lauberhorn, na którym odbywają się zawody pucharu świata w jeździe na nartach.

Dodatkowymi atrakcjami tego regionu jest około 100 km tras dla saneczkarzy oraz ponad 150 km szlaków wędrownych, z których rozpościerają się przepiękne widoki. Wokół przełęczy Jungfraujoch (3454 m n.p.m.) wydrążone są tunele, którymi przemieszcza się jedna z najsłynniejszych kolei na świecie. Umieszczona pośrodku toru szyna umożliwia wagonikom pokonywanie dużych różnic wysokości. Pasażerowie podczas takiej przejażdżki mają możliwość podziwiania widoków jednakże najwięcej emocji wydziela się, kiedy kolejka zatrzymuje się w punktach widokowych i wówczas widzi się wielką przepaść.


Interlaken poza ofertą dla narciarzy, snowboardzistów czy narciarzy biegowych przewiduje liczne atrakcje, które zimą dostarczą wielu niezapomnianych przeżyć. Do najpopularniejszych dyscyplin uprawianych w tym regionie zalicza się paragliding, podczas którego można podziwiać wspaniałe krajobrazy gór i jezior. Wyjątkowo dobrze mają tutaj skoczkowie spadochronowi, ponieważ skydiving jest równie popularny co narciarstwo. Każdy, kto chce przeżyć 40 sekund swobodnego spadania nie będzie miał problemu ze znalezieniem w Interlaken kogoś, kto wyniesie go w przestworza. Również zorbing, czyli staczanie się z górskiego zbocza w wielkiej kuli dostarczy wiele wspaniałych wrażeń.


Na miłośników pieszych wędrówek i narciarstwa biegowego czekają liczne, dobrze oznakowane trasy i ścieżki, a wszystkich zwolenników przyrody i zwiedzania zainteresują piękne jeziora turkusowe (Thun i Brienz), poprzecinane górskimi potokami wąwozy, zamki oraz okazy sztuki ludowej w postaci bogato zdobionych domków.

Północna część Interlaken skupia głównie hotele, restauracje, sklepy oraz kasyno. W południowej część znajduję się piękny park Hohematte, z którego rozpościera się wspaniały widok na zaśnieżony szczyt Jungfrau.