Hydrospeed ? sport dla odważnych

Niesamowita przygoda, silne wrażenia, rwąca woda – to najkrótsza definicja hydrospeedu. To idealny sposób na urlop dla wszystkich, którzy uwielbiają aktywnie spędzać czas, a przy tym lubią od czasu do czasu zafundować sobie dawkę adrenaliny.

Czym jest hydrospeed?
 
Hydrospeed to dyscyplina zaliczana do wodnych sportów ekstremalnych. Polega ona na spływie po rwącym potoku na niewielkiej desce. Sportowiec układa na niej górną część ciała, podczas gdy nogi zanurzone są w wodzie i pełnią rolę steru.
 
Osoby, które chciałyby rozpocząć uprawianie hydrospeedu, powinny pierwszy spływ odbyć z instruktorem. Jest to szczególnie ważne ze względów bezpieczeństwa. Doświadczona osoba udzieli niezbędnych wskazówek, m.in. jak utrzymać się na desce oraz prowadzić swoje ciało, by uniknąć niebezpieczeństw. Ponadto pomoże w sytuacji, gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego, np. wypadnie nam deska.
 
Hydrospeed jest to sport, o którym po raz pierwszy usłyszano na zachodzie Europy. Narodził się i rozwinął we Francji. Z czasem rozprzestrzenił się na sąsiadujące kraje (m.in. Austrię). W tej części naszego kontynentu znajdują się bowiem naturalne warunki do uprawiania tego sportu – nie brak tam rwących, pełnych przeszkód strumieni górskich.
 


Czego potrzeba do uprawnia hydrospeedu?
 
Aby uprawiać hydrospeed, konieczna jest przede wszystkim wspomniana już deska. Powinna mieć ona długość około 1 metra oraz szerokość 65 cm, zaś jej waga nie powinna przekraczać 10 kg. Podczas spływu nieodzowne jest posiadanie kasku, kamizelki oraz kombinezonu neoprenowego, który ochrania przed niską temperaturą. Nie należy również zapominać o założeniu na nogi specjalnych butów lub płetw. Dzięki temu ochronimy swoje nogi przed różnorodnymi urazami i unikniemy wizyty u ortopedy lub chirurga.
 
Hydrospeed to sport, który wymaga nie tylko posiadania profesjonalnego sprzętu, ale również (jeśli nie przede wszystkim) doskonałej kondycji. Jest to bardzo istotne, ponieważ utrzymanie się na powierzchni w rwącym strumieniu wymaga nie lada siły i sprawności fizycznej. W związku z tym w spływach mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły przynajmniej 14 rok życia. Bardzo ważne jest również to, aby osoba która odważy się na uprawianie hydrospeedu potrafiła świetnie pływać.
 
Bardzo ważnym aspektem uprawiania każdego sportu jest...cena. Zanim zdecydujemy się na to, by poświęcić na jakąś dyscyplinę więcej czasu, musimy sprawdzić czy będzie nas na to stać. Na szczęście, koszty hydrospeedu nie są zbyt wysokie. Opłata za spływ Sromowce Niżne-Szczawnica wynosi około 100 zł. Trasa liczy sobie nieco ponad 9 km. Organizatorzy zapewniają uczestnikom pomoc instruktora, niezbędny sprzęt oraz powrót na miejsce startu.
 
Hydrospeed w Polsce
 
Hydrospeed nie jest jeszcze w naszym kraju tak popularną dyscypliną, jak w innych krajach Europy Zachodniej. Poszaleć na desce można na Dunajcu lub na sztucznie utworzonych torach kajakowych (np. w Drzewicy). Dlatego tez pasjonaci tego sportu, którym znudziły się już krajowe warunki i szukają czegoś bardziej ekscytującego, powinni spróbować swoich sił za granicą.
 

Artykuł pochodzi z ranking.abczdrowie.pl