Grenada

Grenada to państwo wyspiarskie, obejmujące grupę małych wysp, w południowej części Morza Karaibskiego (zaliczanych do Małych Antyli). Jest to jednocześnie nazwa jednej z tych wysp.
Klimat panujący na wyspie jest tropikalny, czyli z jednej strony gorący i wilgotny w porze deszczowej, a z drugiej chłodny z wiejącymi pasatami w porze suchej.
Grenada nazywana jest Korzenną Wyspą, ze względu na prowadzoną tam na szeroką skalę uprawę muszkatołowców (obecnie zajmuje ona drugie miejsce na świecie) oraz goździk

OPIS I POŁOŻENIE

Grenada to państwo wyspiarskie, obejmujące grupę małych wysp, w południowej części Morza Karaibskiego (zaliczanych do Małych Antyli). Jest to jednocześnie nazwa jednej z tych wysp.
Klimat panujący na wyspie jest tropikalny, czyli z jednej strony gorący i wilgotny w porze deszczowej, a z drugiej chłodny z wiejącymi pasatami w porze suchej.
Grenada nazywana jest Korzenną Wyspą, ze względu na prowadzoną tam na szeroką skalę uprawę muszkatołowców (obecnie zajmuje ona drugie miejsce na świecie), goździków, cynamonu, kakaowca, imbiru i karkumy. Owoc muszkatołowca znajduje się nawet na fladze narodowej tego państwa.


MOŻLIWOŚCI SPORTOWE

Południowa część wysp zapewnia wiele możliwości żeglarzom. Koniecznym warunkiem jest jednak opanowanie podstawowych umiejętności w nawigacji przybrzeżnej. Doświadczeni kapitanowie mogą udać się na dłuższy dystans, na wymagających otwartych wodach. Popularna opcją jest rejs tylko w jedną stronę, na południe od Moorings w St. Lucia albo Canouan do Grenady, aby uniknąć kłopotliwego powrotnego rejsu pod wiatr. W ten sposób można także więcej czasu spędzić na lądzie. Warto podkreślić, że port w St. George's uważany jest za jeden z najbardziej malowniczych portów na Morzu Karaibskim
Najlepszy sezonem na żeglowanie na Grenadzie są miesiące zimowe, podczas których pasaty wieją z północnego wschodu (z siłą od 10 do 25 węzłów). Natomiast podczas lata w kierunku południowo ? wschodnim. Najbardziej intensywny wiatr wieje na północnych krańcach wsypy, okresy ciszy są tu raczej rzadkością. Ze względu na lokalizacje wyspy podczas kursów na południe wiatr częściej wieje z boku. Jednak bliskość poszczególnych wysp sprawia, że żeglowanie jest wielką przyjemnością. Biorąc jeszcze pod uwagę średnie roczne temperatury, wynoszące 26 -28 stopni Celsjusza, przyjemność jest jeszcze większa. Z całą pewnością żeglowanie w tym regionie będzie owocowało wieloma nowymi doświadczeniami.
Ponadto oprócz korzystania z wspaniałych uroków żeglowania pośród tych wysp można skorzystać z uroków przepięknych plaż (najbardziej znana to plaża Grand Anse) i spróbować swoich sił w sportach takich jak windsurfing. Atrakcyjna jest także alternatywa nurkowania, zapewniająca niezapomniane wspomnienia z bajkową wręcz rafą koralową w roli głównej. Grand Anse ? najbardziej znana chyba z tamtejszych plaż, znajduje się ok. 3 km na południe od St. George's. Cudowny pejzaż tworzy tam niebiański biały piasek i oczywiście lazurową wodą Morza Karaibskiego.POZOSTAŁE ATRAKCJE

Abstrahując od sportów wodnych Grenada ma także wiele innych atrakcji wartych zobaczenia. Na przykład warto wybrać się do parku narodowego Grand Etang i zobaczyć wodospady Siedmiu Sióstr, które są doskonałym miejscem na wyprawę z dala od turystycznego zgiełku. Po za tym w Parku Narodowym, który zajmuje część ogromnego wilgotnego lasu równikowego otaczającego wyspę, znajduje się wiele tras wycieczkowych, a wszystkie są bardzo dobrze oznakowane, co ułatwia zwiedzanie.
Godne zobaczenia są także wodospady Annadale, znajdujące się blisko wioski Constatantine. Są one położone między lianami, begoniami, wśród drzew i z pewnością zachwycą każdego.
Ponadto warto zwiedzić szereg zabytków znajdujących się na wyspie np. katolicką katedrę Św. Jerzego, anglikański kościół Św. Jerzego, prezbiteriański kościół Św. Andrzeja i kościół metodystów Św. Jerzego. Obowiązkowym obiektem do zwiedzenia są także forty George i Frederick ( XVIII wiczene forty obronne). Natomiast ze względu, iż wyspa jest znana także z produkcji rumu należy także odwiedzić destylarnie River Antoine Rum Destillery, gdzie poznamy sposoby produkcji trunku i będziemy mieć możliwość degustacji tych alkoholowych specjałów.
Ciekawą opcją zwiedzania jest zwiedzanie mini-busami, zwanymi tutaj "duf-duf" ("doof doof bus"). Kursują one po całej wyspie, a główny dworzec dla mini-busów - Esplanade, znajduje się w stolicy Grenady - w St. George's.


DOJAZD

Niestety połączenia lotnicze z Europy na Grenadę obsługują jedyne linie British Airways i BWIA. Loty z Londynu odbywają się dwa razy w tygodniu.
Polacy nie muszą posiadać wizy jeśli pobyt nie przekracza 30 dni.
Wybierając się na Grenadę trzeba pamiętać o różnicy czasu, wynoszącej 6 godzin latem a zimą 5 godzin oraz fakcie, iż na wyspie obowiązuje ruch lewostronny. Ponadto, jeśli zamierzasz poruszać się samochodem na wsypie musisz uzyskać czasowe prawo jazdy.