Gogle UVEX - przyszłość nadeszła dziś

Poszukiwanie sprzętu narciarskiego i snowboardowego wymaga podstawowej wiedzy oraz przymierzenia wybranych modeli. Do tego trzeba określić wszystkie preferencje, które musi spełniać sprzęt, żebyśmy właśnie go kupili. W przypadku gogli są to kolory szybek, ich właściwości oraz to czy sprawdzą się w każdych warunkach? 

Sprzedawcy zwykle generalizują wszystkie właściwości gogli i skupiają się na szkłach, wśród których są fotochromy, szkła polaryzacyjne, lustrzane oraz rozjaśniające. Każde mają swoje wady i zalety dlatego tak trudno zdecydować się na konkretny zakup. Na szczęście niemiecka firma UVEX połączyła różne możliwości w pary tworząc ponadczasową kolekcję.

Najnowsze gogle tej cenionej firmy posiadają technologię CX, która umożliwia zmianę szybek bez żadnej komplikacji. Dzięki temu w ciągu dnia można mieć założone ciemne szkła, a wieczorem w ciągu minuty zamienić je na rozjaśniające. Co ciekawe w goglach nie zastosowano żadnych zatrzasków czy klamer a magnes, który otacza całą ramkę szkieł i gogli.

Kolejną innowacją jest UVEX Take off, czyli możliwość nałożenia jednej szyby na drugą. Niektóre modele mają w standardzie szkła rozjaśniające lub polaryzacyjne. Do nich dołączona jest wymienna, lustrzana szyba. To sprawia, że nie ma konieczności wymiany szkieł wewnętrznych, a w ciągu kilkudziesięciu sekund można po prostu nałożyć na nie lustrzanki. Tak jak w poprzednim przypadku szybka montowana jest na magnesach, ale jej elastyczność i wytrzymałość jest godna podziwu.

UVEX Variomatic to z kolei fenomen wśród fotochromowych szkieł. Wystarczy im tylko 25 sekund, żeby dostosowały się do nagłej zmiany warunków słonecznych. Tak szybka i automatyczna zmiana przyciemnienia gwarantuje doskonałą jazdę w pełnym słońcu oraz podczas zachmurzenia.

Następną wariacją dotyczącą koloru szkieł jest Variotronic, którego działanie jest absolutnie kosmiczne. Dzięki mikrokryształkom zawartym między specjalną powłoką i szkłem zmiana koloru następuje w czasie dziesiątej części sekundy – wystarczy tylko wcisnąć przycisk. Jak to się dzieje? Technologia zbliżona jest do tej stosowanej w telewizorach LCD. Pod wpływem prądu elektrycznego, który wyzwalany jest naciśnięciem przycisku zmienia się położenie kryształków, a tym samym kolor szyb w zależności od pogody.

W ten sposób szkła mogą być fioletowe (ciemne) – doskonałe w słoneczny dzień, czerwone (kontrast) – idealne podczas zachmurzenia oraz niebieskie (bez efektu) – sprawdzą się przy słabej widoczności.

Oczywiście technologia Variotronic umożliwia także automatyczne dostosowywanie się do warunków pogodowych.
Tylko UVEX daje aż takie możliwości wyboru gogli na każdą pogodę. Wygoda i jakość ma jednak swoją cenę.

Redakcja serwisu Escapador.pl

Fot. uvex.com.pl