Freerun- ekstremalne bieganie

Każdy z nas kojarzy parkour, jednak mało kto wie, że jedną z jego odmian jest freerun. To sport ekstremalny, który opiera się na wykonywaniu tricków podczas biegu z przeszkodami. Za propagatora freerunningu uchodzi Sebastien Foucan, który rozwinął technikę na tyle, że freerun odłączył się od parkouru.

Free Running, Swobodne Bieganie, jest połączeniem parkouru oraz elementów street stunts. Kiedyś terminy te używane były wymienne, jednak na chwilę obecną stanowią odrębne dyscypliny sportowe. Nazwa freerun powstała dzięki pomysłowi Guillaume’a Pelletiera w 2013 roku.
W tym sporcie stawa się nie tyle na szybkość wykonywania poszczególnych technik, co na poziom trudności tricków. Przybierają one bardzo pokazową formę, czasami nawet akrobatyczną. Do najpopularniejszych freerunowych ewolucji zaliczamy pal spin, wall spin oraz flipy. Freerun powinien być postrzegany jako sposób poruszania się, a także myślenia. Liczy się tutaj widowiskowość oraz technika. Chcąc uprawiać ten sport trzeba posiadać dobrą kondycję, być rozciągniętym i wytrzymałym fizycznie.

Skomplikowane ewolucje, szybkość oraz widowiskowe akrobacje są elementami przynoszącymi trenującym największą ilość satysfakcji i przyjemności ze sportu. Wśród uprawiających parkour panuje opinia, że freerun jest komercyjny, ponieważ niektórzy z jego czołowych zawodników zaczęli uprawiać go za pieniądze, a także rozwijają kariery na skalę światową. Do powszechnych praktyk należy dawanie pokazów, a także praca przy produkcji filmowej w roli kaskadera.

Ciekawostką może być fakt, że elementy freerunningu znajdziemy w serii gier komputerowych Assassin’s Creed oraz Mirror’s Edge.
W Polsce organizowanych jest kilka imprez freerunowych, takich jak Polish 3run Gathering w Łodzi, łódzki Autumn Freerun Session, Kraków Freerun Session, Elbląg 3run Gathering oraz Toruń Spring Gathering.
Freerun jest z pewnością propozycją dla osób żądnych wrażeń, które nie boją się popisowych, akrobatycznych ewolucji i potrzebują prawdziwego zastrzyku energii. W miastach, takich jak Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Łódź czy Kraków można znaleźć działające grupy freerunowe, gdzie można postawić pierwsze kroki w tej dyscyplinie sportowej.