Ekstremalne odmiany piłki nożnej, czyli swamp soccer i snow soccer

Jesteś fanem piłki nożnej? Uprawiasz aktywnie ten sport? Nie wyobrażasz sobie swojego życia bez tej dyscypliny? Jak sobie radzisz, gdy za oknem pada deszcz lub sypie śnieg? Czy sądzisz, że jedyne co Ci zostaje to rozsiąść się w na kanapie z puszką złocistego napoju i oglądać mecze w telewizji? Nic bardziej mylnego! Możesz zająć się swamp lub snow soccerem?  Nie wiesz co to jest? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł a zrozumiesz, że dla prawdziwych fanów pogoda nie stanowi problemu.

Czym jest więc swamp soccer?
Jest to piłka nożna, której mecze rozgrywane są w błocie. Kto i gdzie wpadł na pomysł prowadzenia takich rozgrywek? Otóż pierwsze mecze swamp soccera rozgrywane były w Finlandii w 1998 roku.  Pomysłodawcami byli ludzie trenujący latem biegi narciarskie w błocie. Z czasem postanowili rozszerzyć swoje treningi o ćwiczenia z piłką. Zabawa ta sprawiła im tyle radości, że postanowili ją spopularyzować.  Tak powstała opisywana odmiana piłki nożnej.
Swamp soccer największą popularnością cieszy się właśnie w Finlandii, Holandii, Brazylii, Szwecji, Islandii i Wielkiej Brytanii. Choć w Polsce nie jest to nadal jakiś nadzwyczaj popularny sport, to i w naszym kraju funkcjonuje Stowarzyszenie Polskiej Piłki Błotnej BKS Roztocze. Dyscyplina ta podbiła serca wielu ludzi do tego stopnia, że w 2003 roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata.

Jak wyglądają zasady swamp soccera?
Podstawową sprawą są wymiary boiska – na ogół 60 na 35 metrów. Drużyna składa się z 12 zawodników. Na boisku jednak w jednej chwili przebywa sześciu - bramkarz i pięciu graczy z pola. Liczba zmian jest nieograniczona. Czas trwania meczu to 2x12 minut + 10 minut przerwy. Pole karne wyznacza linia biegnąca 16 stóp od linii bramkowej. Rzuty rożne, karne i auty wykonuje się wykopując piłkę z ręki. Wszystkie rzuty wolne są pośrednie. Co ciekawe nie ma możliwości zmieniania butów w czasie gry. W przypadku, gdy ktoś but zgubi musi opuścić boisko. Nie ma też spalonych. Strój w zasadzie jest dowolny, pod warunkiem, że wszyscy zawodnicy z jednej drużyny mają górę takiej samej barwy. W przepisach nie wspomina się nic o arbitrach.

Swamp soccer jest świetnym rozwiązaniem na wiosenną i jesienną pluchę. Co jednak zrobić, gdy słupki rtęci w termometrach spadną poniżej zera, a świat okryje się białą kołderką? Jeśli jesteś zmarzluchem, to najlepiej zostań w domu i włącz sobie mecz w telewizji. Jeśli natomiast piłka nożna stanowi bardzo ważny element Twojego życia, a Ty nazywasz siebie prawdziwym pasjonatem, to koniecznie powinieneś spróbować jej zimowej odmiany wymyślonej w Finlandii na początku XXI wieku– snow soccera. Zasady tej gry są niemalże identyczne jak w piłce błotnej, z tą różnicą, że gra odbywa się na zaśnieżonym, a nie zabłoconym boisku. Oprócz tego, z racji warunków atmosferycznych, inaczej wygląda też strój zawodników.