Czym Rosja bogata

Rosja – kraj, którego terytorium ciągnie się tysiącami kilometrów przez Syberię. Kraj, który niegdyś był światowym imperium. Rosja dziś kojarzy się z kolosem, w którym nadal rządzi mafia a społeczeństwo kieruje się przaśnymi zasadami. 

Jednym z pierwszych skojarzeń jest Kreml, oczywiście ten moskiewski. Kremlami nazywane są wszystkie grody warowne i twierdze w miastach ruskich, które stanowiły siedzibę władz. Kremle budowano na wzgórzach i otaczano murami. W ich obrębie mieściły się nie tylko budynki książęce, ale także cerkwie oraz budynki administracji państwowej. Od XVIII wieku straciły swoje funkcje obronne, ale zachowały znaczenie reprezentacyjne. Do dziś Kreml moskiewski to symbol władzy. Znajdujący się na lewym brzegu rzeki Moskwy warowny gród zajmuje powierzchnię 28 hektarów.

Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to Jerzy Dołgoruki, uznany później za założyciela Moskwy, nakazał zbudowanie drewnianej baszty. Od XIV wieku miejsce to stało się siedzibą książąt Księstwa Moskiewskiego, a potem carów. Wysoki mur okalający Kreml i tworzący kształt trójkąta został zbudowany pod koniec XV wieku. Jego grubość to w niektórych miejscach nawet sześć i pół metra. Moskiewski Kreml ma bardzo bogatą historię, dlatego otwarto go dla zwiedzających w 1955 roku. W 1990 wpisano go na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Może się poszczycić nie tylko niezwykłą zabudową, ale także największym na świecie dzwonem – Carem Kołokołem.

Rosja jest znana także ze swoich specjałów kulinarnych. Najbardziej powszechnym są bliny, czyli placki drożdżowe na bazie mąki gryczano-pszennej lub gryczano-żytniej. W przeszłości spożywało się je w czasie Maslenicy, czyli tygodnia przygotowującego prawosławnych wiernych do postu. W tym czasie bawiono się, urządzano kuligi i jedzono bliny, które przypominały słońce. Wierzono, że jedząc bliny, gromadzi się jego energię. To pozostałość po pogańskich tradycjach oczekiwania wiosny i przepędzania zimy. Bliny można jeść z różnymi dodatkami, na słodko – z konfiturami i śmietaną – lub na ostro – z kawiorem, rybami, marynowanymi grzybami, tartym serem, jajkiem, sosami.

Rosja jest także znana z tego, że jej mieszkańcy spożywają w dużych ilościach wódkę. Należy do tak zwanego pasa wódki, czyli krajów, w których spożycie tego alkoholu jest najwyższe spośród innych trunków. Rosyjska wodka jest najbardziej znana na świcie. W Rosji nadal bardzo popularne jest produkowanie alkoholu na własną rękę. Samogon, oczywiście, nie jest tak dobrej jakości, ale spożywa się go, bo jego wytworzenie jest znacznie tańsze niż kupienie alkoholu w sklepie.
 
Źródło: artykulis.pl