Czekolada w świecie biegacza

Czekolada większość z nas ją uwielbia. Ja publicznie mówię że jestem od niej uzależniony.
W szczególności od dobrej gorzkiej i orzechowej. Czekolada występuje z mnóstwem dodatków.
W ostatnich czasach nawet z dziwnymi dodatkami na pierwszy rzut oka nie pasującymi do czekolady np. chili, bazylia albo z sól morska. Trzeba spróbować :)

Skąd się bierze czekolada?

Drzewa kakaowca rosną w Ameryce Środkowej i Południowej. Ale również w Indonezji i niektórych krajach Afryki na czele z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Ziarna kakaowca zbierane są dwa razy w roku, następnie są oczyszczane, suszone i prażone. Tak powstają różne pół produkty używane na przykład do produkcji czekolady.

Czekolada a układ krwionośny.

Zazwyczaj gdy coś nam bardzo smakuje jest dla nas nie zdrowe. Czy w przypadku czekolady jest inaczej. Mary Engler jest fizjologiem, która od 15 lat bada związki między dietą a stanem naczyń krwionośnych. Opublikowała ona w "Journal of the American College of Nutrition" wyniki niezależnych badań, które pokazują pozytywny wpływ ciemnej czekolady na poprawę przepływu krwi przez żyły i tętnice. Czekolada pozbawiona zawartych w kakao flawanoli* nie miała już takiego wpływu.


*Flawanol zawarty w ziarnach kakao - epicetyna - powoduje uwalnianie w układzie krwionośnym tlenku azotu, który rozluźnia znajdujące się w okolicy włókna mięśniowe, pozwalając na zwiększony przepływ krwi.

Wynika z tego że dobrą czekoladę możemy jeść bez wyrzutów sumienia ale oczywiście z pewnymi ograniczeniami.
Jeszcze jeden obrazek żeby zachciało Wam się czekolady. Ślinianki pracują :)
 

 
Autorem artykułu jest: Wojtek Morawski
 
http://celmaraton.blogspot.com/2013/03/czekolada-w-swiecie-biegacza.html