Chorowacja - Półwysep Peljesac

Półwysep Peljesac jest położony w południowej Dalmacji. Mieszkańcy zajmują się głównie łowieniem ryb, hodowlą skorupiaków i produkcją soli oraz obecnie coraz częściej turystyką. Najlepsze miejsce w Chorwacji do uprawiania takich sportów jak windsurfing, kitesurfingi oraz pływania na katamaranach. W tym rejonie występuje tzw. wiatr termiczny. Dzięki czemu amatorzy sportów mają zapewnione pomyślne wiatry

OPIS I POŁOŻENIE

Półwysep Peljesac jest położony w południowej Dalmacji, ok. 50 kilometrów na zachód od Dubrownika. I chociaż geograficznie zaliczany jest do półwyspu to swoim wyglądem przypomina raczej wyspę. A wszystko za sprawą tego, iż tylko bardzo mała część powierzchni jest połączona ze stałym lądem. Peljesac to największym półwyspem w regionie Dalmacji oraz drugim w kolejności, tuż po Półwyspie Istria, na Morzu Adriatyckim w rejonie Chorwacji. Cały półwysep ulokowany jest wśród gęstych lasów iglastych z typową roślinnością śródziemnomorską. Mieszkańcy zajmują się głównie łowieniem ryb, hodowlą skorupiaków i produkcją soli oraz obecnie coraz częściej turystyką.


MOŻLIWOŚCI SPORTOWE

Teren ten, a dokładniej pas wody oddzielający półwysep i wyspę Korcula (uznawana za najbardziej nasłonecznioną na Chorwacji) tworzy swoisty kanał. Jednocześnie jest uznawany za najlepsze miejsce w Chorwacji do uprawiania takich sportów jak windsurfing, kitesurfing oraz pływania na katamaranach. W tym rejonie występuje tzw. wiatr termiczny. Dzięki czemu amatorzy sportów tych sportów mają zapewnione pomyślne wiatry. Od rana tj. od godziny 9 wieje yugo (wzdłuż plaży z lewej strony; idealny dla początkujących) o sile średnio 2-3B, a po południu następuje zmiana kierunku wiatru. Po godzinie 13 bowiem zaczyna wiać mistral ( także wzdłuż plaży ale z prawej strony; jest on odpowiedni dla średnio- zaawansowanych i zaawansowanych). Jest on bardziej równy oraz silniejszy od wiatru porannego, jego siła to ok 4-5B. Dzięki takiej różnorodności warunków Półwysep Peljesac stanowi bardzo dobrą miejscówkę zarówno dla początkujących amatorów, jak bardziej zaawansowanych fanów sportów ekstremalnych. Wyjazd w ten rejon to także idealne rozwiązanie w przypadku większej grupy, złożonej z osób o różnym stopniu zaawansowania.
Ponadto akweny wodne półwyspu sprzyjają wyprawom kajakowym. Natomiast kryształowo przejrzysta woda, śródziemnomorska podwodna fauna i flora oraz tajemnicze groty stanowią wspaniały teren do eksploracji dla miłośników nurkowania.
Półwysep Peljesac jest także idealnym miejscem dla miłośników pieszych wędrówek. Znajdują się tam liczne ścieżki spacerowe i trekkingowe oraz również ścieżki rowerowe. Osoby lubiące większe wyzwania mogą spróbować swoich sił i wspiąć się na najwyższe wzgórze w tej okolicy, tj. Sveti Ilia ( św. Eliasza) wznoszącego się na 961m.n.p.m.
Wśród żeglarzy słynna jest zatoka Duba Uvala.


POZOSTAŁE ATRAKCJE

Najbardziej znanymi miejscowościami w tej okolicy są Orebić, Trpanj, Trstenica i już wcześniej wspomniana Wyspa Korcula.
Oprócz malowniczych widoków i niesamowitych warunków do uprawnia sportów wodnych Peljesac słynie także z jednej z największych w świecie upraw winogrona. Wytrawne wina Dignac oraz Postup pochodzą właśnie z stąd.
Peljesacu dysponuje licznymi plażami, głównie żwirowymi oraz piaszczystymi. Godne zobaczenia są m.in. Dingač, Mirce, Prapratno, Vodice, Duba i Trstenika.


DOJAZD

Najbliższe lotnisko na Półwyspie Peljesac znajduje się w Dubrowniku. Możliwy jest dojazd autobusem z Dubrovnika i Splitu. Dla osób podróżujących samochodem zalecamy kierunek od Splitu i przeprawienie się promem w Ploce, odbywający rejs do Trpanj, znajdującego się na półwyspie.