Budowanie kondycji przed wyjazdem na snowboard lub narty

Zimowe sporty posiadają rzesze fanów na całym świecie. Zanim jednak wybierzemy się na narty lub snowboard, powinniśmy zadbać o naszą kondycję.

Brak przygotowania przed szaleństwami na stoku może się dla nas okazać zgubny, a także zwiększający ryzyko doznania urazów. Jeżeli codziennie pracujemy po osiem godzin, jeździmy samochodem i wybieramy windę zamiast schodów, to czas najwyższy zatroszczyć się o własną kondycję przed wyprawą na narty.

Zimowe sporty wbrew pozorom są dosyć obciążające dla naszych stawów. Łatwo zatem o kontuzję lub poważny uraz. Najczęściej spotykanym efektem braku odpowiedniego przygotowania są zakwasy oraz obolałe ciało. To bardzo duży dyskomfort, który odbiera nam całą przyjemność z zimowego wyjazdu oraz chęci do dalszych szaleństw na stoku.

Od kiedy rozpocząć trening?
Przygotowania do sezonu narciarskiego lub snowboardowego warto rozpocząć co najmniej na sześć tygodni przed datą planowanego wyjazdu. Celem tego typu treningów ma być przyzwyczajenie naszego organizmu do większego wysiłku fizycznego, a także praca nad wytrzymałością oraz wzmocnieniem mięśni nóg. Częste ćwiczenia pozwolą nam również podniesienie wydolności organizmu i przyzwyczajenie go do pracy na zwiększonych obrotach.

Jakie ćwiczenia będą najodpowiedniejsze?
Treningi najłatwiej będzie nam rozpocząć od dłuższych spacerów, marszobiegów lub biegania. Następnie możemy postawić na jazdę na rowerze stacjonarnym, regularne pływanie, ćwiczenia na siłowni czy zajęcia fitness. Te ostatnie pozwolą nam na wzmocnienie mięśni kręgosłupa oraz poprawienie ogólnej koordynacji ruchowej. Niektóre kluby fitnessowe przygotowują specjalne programy rozwojowe dla całego ciała, takie jak TBC, czyli Total Body Condition, które będą doskonałą formą treningową przed szaleństwami na stoku.


Pamiętajmy o tym, że ćwiczenia powinny trwać co najmniej trzydzieści minut, aby przyniosły oczekiwane efekty. Dobrze jest zadbać o ich regularność, przynajmniej trzy razy w tygodniu. Trenując konkretne partie ciała dobrze jest zwrócić uwagę na mięsień czworogłowy uda, wewnętrzną stronę ud, ścięgna podkolanowe, plecy oraz łydki, gdyż to one będą najbardziej obciążone podczas jazdy na snowboardzie lub nartach. Nie możemy również zapominać o odpowiednim rozciąganiu, które pozytywnie wpłynie na elastyczność całego ciała.

Wcześniejsze przygotowanie pozwoli nam na bezproblemowe cieszenie się jazdą na stoku, uniknięcie zakwasów, a także poważniejszych kontuzji. To również dobry sposób na dbanie o swoją kondycję przez cały rok, nie tylko w okresie zimowym.