Bad Kleinkirchheim ? na narty w Alpy Gurktalskie!

Bad Kleinkirchheim to nie duży kurort, który daje wiele możliwości szczególnie zaawansowanym narciarzom ze względu na stoki wykorzystywane w zawodach Pucharu Świata!

Bad Kleinkirchheim – narciarstwo na Pucharowym poziomie!

W kraju związkowym Austrii, Karytni, gdzie swoją wielkością zachwycają Alpy Gurktalskie znajduje się Bad Kleinkirchheim. Jest to znana wszystkim narciarzom baza wypadowa i ośrodek sportów zimowych zarazem. Liczba ludności mieszkająca tu na stałe jest mniejsza niż 2000, co sprawia, że większość mieszkańców w pełni sezonu to turyści (oczywiście jeśli w Bad Kleinkirchheim pogoda zachęci ich do przyjazdu). Miłośnicy architektury sakralnej mogą podziwiać tu kościół z XV wieku, a miłośnicy nart na pewno wiedzą o odbywających się tu zawodach kombinacji alpejskiej Pucharu Świata.

Na terenie Bad Kleinkirchheim narty są dyscypliną, którą uprawiają wszyscy od najmłodszych lat. Umożliwia to 185 kilometrów tras połączonych doskonale zorganizowaną siecią wyciągów pomiędzy dwoma ośrodkami narciarskimi. Oczywiście jak to bywa w wysokiej klasy kurortach, pomiędzy stacjami jeździ darmowy (dla wszystkich z ważnym karnetem) skibuss. Drugą turystyczną miejscowością na tym obszarze jest St. Oswald.

W samym Bad Kleinkirchheim narty można założyć na wysokości 1055 metrów n.p.m. i nie ściągać ich podczas jazdy na stokach, gdzie różnica wzniesień wynosi równo 1000 metrów! Jest tutaj bardzo dużo średnich tras (77 kilometrów), na których dobrze bawić się będą zarówno zaawansowani jak i początkujący narciarze. Najlepsze z nich to te, które zjeżdżają z samego szczytu aż do Bad Kleinkirchheim, czyli Kaiserburgabfahrt i Talabfahrt Kaiserburg. Jeśli w Bad Kleinkirchheim pogoda jest słoneczna to poleca się wyjazd gondolą Nationalparkbahn Brunnach i zjazd stokami Spitzegg i Brunnach.

Tras łatwych jest 15 kilometrów i są one zlokalizowane blisko miasteczek, w których znajdują się szkółki narciarskie. Najwięcej z tras niebieskich znajduje się w okolicach kurortu St. Oswald na ścianach góry Nockalm, gdzie wyjeżdża kolejka gondolowa.

Czarne stoki należą tutaj do mniejszości, bo jest ich tylko 8 kilometrów, ale ich struktura umożliwia rozgrywanie na nich zawodów Pucharu Świata. Zdecydowanym faworytem jest tutaj stok FIS K 70 Franz Kalmmer, na którym szaleć mogą wszyscy fanatycy prędkości. W Bad Kleinkirchheim narty carvingowe również znajdą wykorzystanie, szczególnie na stoku, który zjeżdża ze szczytu Kaiserburg i ma długość prawie 1000 metrów! Jest to doskonałe miejsce do sprawdzenia swoich umiejętności w naprawdę trudnych warunkach.

W Bad Kleinkirchheim pogoda może być wspaniała również dla biegaczy. Mogą oni próbować swoich sił na ponad 50 kilometrach tras w okolicy zarówno Bad Kleinkirchheim jak i St. Oswald. Na wysokości 1950 metrów n.p.m. biegnie widokowy szlak Nockalm, natomiast najdłuższym jest 8 kilometrowy Römerloipe, który łączy się z 40 kilometrowym Gurktalem.

Snowboardziści mogą szaleć tutaj na trasach free rideowych i to w zasadzie jest dla nich główna atrakcja. Oczywiście na miejscu znajdują się wypożyczalnie i trzy szkółki dla początkujących, jednakże zwolennicy free style nie znajdą tutaj nawet snow parku.

Najważniejszą rzeczą dla większości poszukiwaczy miejscówki na nartach, poza warunkami, jest cena skipassów. W Bad Kleinkirchheim narty i zimowe szaleństwo są w rozsądnych cenach. Za jednodniowy karnet trzeba zapłacić około 40 euro, natomiast 6 dni śmigania to koszt około 180 euro – oczywiście ceny podane są dla osób dorosłych, bez oferowanych zniżek.

Warto wspomnieć też o „Top Ski Kärnten GOLD” – skipassie, który daje możliwość korzystania nie tylko z 23 orczyków, 6 krzesełek i 3 gondol w Bad Kleinkirchheim ale z całej dostępnej infrastruktury Karyntii. Cena karnetu w szczycie sezonu wynosi ok 209 euro i można jeździć na nim przez 6 dni.


Widok z kamery internetowej.