Alpy Julijskie ? Góry przeglądające się w jeziorach

Choć wiele osób początek listopada uważa za martwy sezon, to warto się wybrać w podróż, nie daleko nas jest mnóstwo atrakcyjnych miejsc, które jesienią mienią się pięknymi barwami. Doskonałym przykładem są słoweńskie Alpy. Jedną z większych miejscowości jest Bled, która położona jest nad jeziorem o tej samej nazwie. Bled oferuje piękne widoki na jezioro, zamek na skale i skaliste szczyty. W centrum miasta wznoszą się potężne gmachy hoteli. Przy nabrzeżu kołyszą się łódeczki, które zapraszają na przejażdżkę o jeziorze. Wycieczka łodzią kosztuje 12 euro od osoby.

Na jego środku znajduje się wyspa zwana Blejski Otok. To skalista wysepka, na której wznosi się maleńki kościółek NMP wybudowany w XVII wieku, a w nim usytuowany jest dzwon życzeń z 1543 roku. Trzeba pomyśleć życzenie i pociągnąć za sznur, a wtedy z pewnością się spełni. Kościółek urzeka wspaniałym barokowym wystrojem i gotyckimi polichromiami. Wejście do kościółka kosztuje 3 euro.

W oddali widoczny jest średniowieczny zamek Blejski Grad. Zbudowano go na 100-metrowej skale nad samą taflą jeziora. W zamkowym muzeum znajdziemy wspaniałą kolekcję dawnej broni, mebli i starosłowiańskiej biżuterii. 5 kilometrów od Bledu znajduje się wąwóz Vintgar. Na końcu doliny rzeki Radovny znajduje się wspaniały wodospad Sum. U podnóża najwyższej góry Alp Julijskich, Triglav znajduje się jezioro Triglawskie, bardziej dzikie i piękniejsze od jeziora Bled jest jezioro Bohinj, przechodząc kilkaset metrów otwiera się dolina jeziora Crne. Dalej ścieżki prowadzą przez świerki, sosny i modrzewie. Najbardziej turkusowe jest tu jezioro Dvojno.

Mamucia skocznia narciarska
Znajdziemy też tutaj Letalnicę koło Kranjskiej Góry – czyli największą skocznię narciarską na świecie. Jest to skocznia mamucia, skoki notowane są na ponad 200 m. Warto również wjechać kolejką na Vogel -szczyt Alp Julijskich i podziwiać jezioro Bohinj. Bled to również doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych, warto rozważyć tą propozycję organizując zimowe wczasy z rodziną.

Do Słowenii najwygodniej jechać przez przejście graniczne w Zwardoniu i dalej przez Słowację i Austrię, Niestety nie możemy liczyć na podróż liniami lotniczymi, ale wiele biur podróży organizuje wycieczki autokarowe.

Źródło: zgredtodziad.eu