Buty snowboardowe to podstawa!

Kupując sprzęt snowboardowy zawsze rozważa się to, czy ma być nowy czy używany. Buty snowboardowe to ta część sprzętu, od której powinno się zaczynać kompletowanie całego zestawu snowboardowego , i powinny być nowe. Dlaczego?

Buty snowboardowe w trakcie użytkowania dopasowują się to stopy. Używane buty mogą być dobre na jedno czy dwa wyjścia na stok, ale po dłuższym czasie nasze stopy będą nimi po prostu zmęczone. W nowych butach, które stopniowo dostosują się do stopy będziemy lepiej czuć deskę i zamiast myśleć o bolących palcach czy uciskającej kostce skupimy się na jeździe.

Podział butów snowboardowych jest zbliżony do narciarskich – są twarde (przeznaczone dla zaawansowanych snowboardzistów, wymagają specjalnych wiązań) i miękkie, którymi się dogłębnie zajmiemy, ponieważ to właśnie z nich korzysta większość amatorów białego szaleństwa.

Twarde buty snowboardowe
Miękkie buty snowboardowe są przede wszystkim wygodne, lekkie i elastyczne, a przy tym zapewniają dobre usztywnienie kostki i stopy. Przy wyborze ważne jest to, żeby wybrać buty odpowiednie do płci, ponieważ buty męskie mogą być nieco twardsze, większe i być mniej ozdobione. Istotne jest też to, że kobieca stopa może być nieco węższa i mieć szersze podbicie, stąd inne buty.

Wszystkie wyżej opisane czynniki związane są z wkładką, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ to ona w większości decyduje o tym, czy but jest wygodny. Wkładka powinna być wyjmowana, żeby można ją było wysuszyć, chociaż zwykle materiały, z których jest wykonana mają właściwości termoaktywne. Idealna wkładka nie może być ani za krótka, ani za długa, powinna mocno przylegać do stopy. Czasem można spotkać wkładki z dodatkowymi osłonami na kostki albo dodatkowymi powłokami antybakteryjnymi, jednakże są to szczegóły, o które należy pytać sprzedawców.

Miękkie buty snowboardowe ze standardowym wiązaniem


Wkładka wchodzi do buta zewnętrznego, który odpowiada za wspomnianą już twardość. But zewnętrzny nie powinien przepuszczać wody, a więc powinien być zrobiony z materiałów takich jak skóra czy nubuk. Podeszwy butów snowboardowych zwykle mają na wierzchu materiał antypoślizgowy, co znacznie ułatwia chodzenie. Po założeniu całego buta warto zwrócić uwagę na to jak język przylega do nogi oraz jak duże są przestrzenie po zawiązaniu pomiędzy językiem i cholewką (im większe, tym więcej śniegu będzie się tam osadzać).
But wewnętrzny (wkładka)


Inną kwestią jest sposób wiązania butów snowboardowych – może być albo klasyczny albo za pomocą różnych, wymyślnych mechanizmów. Tradycyjne wiązanie jest praktyczne, ale żeby zawiązać but trzeba się schylić, ściągnąć rękawice i dobrze naciągnąć sznurówki. Nowe systemy to specjalne naciągi, paski, haczyki blokujące sznurówki, pokrętła umożliwiające mechaniczne dociąganie linek, a wszystko dla wygody użytkowników. Osobiście polecam tradycyjny sposób wiązania, ponieważ nic w nim nie może się zepsuć i łatwiej dopasować siłę, z jaką wiążemy but.

Ostatnią kwestią jest wytrzymałość butów snowboardowych. Powinny mieć one specjalne usztywnienia i ochraniacze, dzięki którym nie będą jak gumowce. Przydaje się też wzmocnienie noska i pięt, ponieważ są to te części, które najbardziej narażone są na obtarcia czy uderzenia podczas jazdy.

System 'szybkiego wiązania'

Oczywiście podczas mierzenia butów nie mierzy się osobno wkładki, a potem buta zewnętrznego. Producenci tak dobierają jedno i drugie, że powinno pasować do siebie idealnie podczas gdy stopa będzie w środku. Ważne jest to, żeby buty mierzyć w takiej skarpetce, w której planuje się jeździć. Za gruba skarpetka będzie nie wygodna i spowoduje złe dobranie buta, co będzie skutkować niewygodą na stoku. Ponad to wkładka jest ciepła i jazda w grubych skarpetach, albo kilku warstwach jest nie wskazana.

Przy kupnie butów snowboardowych ważne jest to, żeby stopa nie miała możliwości ruchu w bucie, nie podnosiła się i była sztywna. Warto przymierzyć kilka par i podczas przymierzania ustawić się w pozycji podstawowej, żeby dokładnie wyczuć buty. Nie warto na tym oszczędzać ani tym bardziej decydować się na pierwszą przymierzoną parę. Im większy będziemy mieli wybór, tym lepiej wybierzemy idealne buty, a wszystko po to, żeby na stoku zapomnieć o niedogodnościach i cieszyć się jazdą.