Wędkowanie w Norwegia Karlsoy Brygge-wyspa Karlsoya grupowo! (wyjazd wędkarski)

Masz pytania? Napisz maila: kontakt@escapador.pl

cena od: 3440 PLNTerminy i cenyZadaj pytanie
Zapraszamy na pionierską autokarową wędkarską wyprawę na wyspę Karlsoya – ok. 80 km na północ od stolicy Północnej Norwegii – Tromso. 8 noclegów i 7 dni wędkowania wśród przepięknych, dziewiczych krajobrazów, na wodach tak obfitych w ryby jak, nigdzie indziej w Norwegii!

Opis

Wyspa KARLSOYA położona jest w odległości ok. 80 kilometrów na północ od stolicy Północnej Norwegii – Tromso. Tromso to miasto na wyspie, słynne z tego, że w 1901 roku legendarny badacz-polarnik Roald Amundsen zakupił jacht „Gjoa” na którym w 1903 roku zdobył biegun północny. Dzisiaj badacze świata zaczynają swoje ekspedycje na biegun północny właśnie z Tromso. Północną stolicę zamieszkuje 66 tys. mieszkańców. Mimo, że Tromso jest położone za kołem podbiegunowym, a wyspa Karlsoya znajduje się na tej samej długości geograficznej co np. Murmańsk, nie jest tu zimno. W zimie temperatura na wyspie nie spada poniżej -10 stopni C. Słońce na wyspie świeci całą dobę od 18 maja do 25 lipca. Latem temperatura niekiedy osiąga nawet 40 stopni C. Zimą oko cieszy zorza polarna. Można ją obserwować od października do połowy kwietnia. Jednakże najpiękniejszą zorzę można podziwiać w czasie polarnej nocy, która zaczyna się 21 listopada i trwa do 21 grudnia.

Wyspa Karlsoya leży na 70° długości geograficznej północnej. Odległość do bieguna północnego wynosi 1940 km. Nietypowe dla północy ciepło, na wyspę przynosi ciepły prąd Golfsztrom. Można tu cieszyć się nie tylko ciepłym latem, łagodną, śnieżnobiałą zimą, z powodzeniem wędkować przez cały rok, ale i cieszyć się złotą jesienią z jej darami – jagodami i grzybami. Obfitość jagód i grzybów nie ustępuje połowowi ryb.

Na północy Norwegii nie ma lasów. Są tu jedynie majestatyczne fiordy i łańcuchy skalistych gór. Piaszczyste wybrzeże jest w tym rejonie rzadkością. Wyspa Karlsoya jest jednym z nielicznych miejsc na północy z prawdziwą plażą, na której można rozkoszować się letnim słońcem i poznać odcień północnej opalenizny. Kąpiel w tym miejscu przypadnie do gustu tym, którzy zaczynają sezon kąpielowy nad Morzem Bałtyckim w maju bądź czerwcu.

Karlsoya to jedna z najmniejszych wysp na północy, jednakże zawsze miała ważne znaczenie z powodu swojego położenia geograficznego. Rybacy z południowej Norwegii, Danii i innych krajów Morza Północnego osiedlili się na tej wyspie jeszcze w XIV wieku. Już wtedy swój połów niedużymi statkami wozili na sprzedaż do Bergen i Trondheim. Z czasem ta wyspa stała się centrum otaczających ją wysp. Ten status zachowano do lat 1960-1970. Status ważnego portu północnego szlaku fiordów wyspa zachowuje do dnia dzisiejszego.

Dziś Karlsoy Brygge proponuje swoim gościom przytulne domki z wygodami, pokoje w domach gościnnych i pensjonatach, statki rybackie, udane wędkowanie z przewodnikiem oraz sprzęt do połowów. W Brygge jest zabytkowy, unikalny bar - PUB, gdzie można świetnie spędzić czas. Wnętrze baru opowiada o historii tego kraju. Są tu autentyczne przedmioty gospodarstwa domowego, przedstawiające wielowiekową historię mieszkańców wyspy, a także przyrządy do łowienia ryb, wyposażenie nawigacyjne statków. To jedyny tego rodzaju bar w całej Norwegii.

DOJAZD
Do Karlsoy Brygge można dotrzeć samolotem lub samochodem. Nie ważne, z jakiego miejsca zaczynasz podróż, zawsze musisz dostać się do stolicy Norwegii Północnej – Tromso. W Tromso znajduje się lotnisko międzynarodowe, więc łatwo można znaleźć najkorzystniejszy rejs. Odległość od Tromso do miejscowości Hansnes, czyli przystani promów wynosi 60 km. Klienci indywidualni po przylocie do Tromso mogą skorzystać z taksówek (busów). Taksówki odjeżdżają spod parkingu lotniska. Mogą zabrać do 18 osób. Cena za przejazd do Hansnes to 1800 NOK. Można też wcześniej powiadomić gospodarza ośrodka, który w miarę możliwości i wolnego czasu, może przewieźć maksymalnie 4 osoby za 500 NOK. Z Hansnes promem (ok. 30 min.) dopłyniemy na wyspę Karlsoya. Odległość od promu do Karlsoy Brygge wynosi 30 metrów.

Rozkwit Karlsoy Brygge na niewielkiej wyspie na Morzu Norweskim w przeciągu stuleci zapewniało idealne położenie geograficzne - 70° północnej szerokości, a także wyjście na pełne morze, dlatego dookoła samej wyspy jest mnóstwo wspaniałych miejsc na wędkowanie, gdzie można łowić olbrzymie dorsze, halibuty, czarniaki, zębacze, żabnice i wiele innych gatunków ryb. W rejonie tym znajdują się najlepsze miejscówki w Norwegii do połowów halibutów. Największe halibuty łowi się wprost naprzeciwko Karlsoy Brygge. Dlatego aby dopłynąć na motorówce do miejsca wędkowania wystarczy 5 – 20 minut.

ŁODZIE
Do dyspozycji uczestników baza wędkarska udostępnia łodzie motorowe 2 i 3 osobowe z echosondą o mocy 15 i 30 KM oraz dwa kutry rybackie dla 5 i 20 osób. Kutry obsługiwane będą przez szypra i przewodnika równocześnie. Do dyspozycji 8 godzin na dobę. Godziny do uzgodnienia na miejscu. Za pływanie kutrem dla wypraw grupowych pobierana jest opłata, tylko za zużyte paliwo. Każdy uczestnik wyprawy grupowej będzie mógł pływać kutrem maksymalnie przez 3,5 dnia. W tym miejscu, łowiska znajdują się nie więcej niż do 4 km od mariny, dlatego mniej ważna jest moc silników. Właściwie już 500 m od mariny łowi się duże ryby. Główną zaletą kutra jest możliwość pływania przy większym wietrze i dużych falach tzn. takich przy których pływanie łodziami 4-osobowym nawet z wysoką burtą, jest mniej bezpieczne.

WYŻYWIENIE
We własnym zakresie!

W każdym zakwaterowaniu znajduje się kuchnia z pełnym wyposażeniem. Żywność i napoje należy zabrać z Polski. W Norwegii jest bardzo drogo – jest to najdroższy kraj w Europie! Produkty żywnościowe kupione w Polsce należy zapakować do pojemnika styropianowego o objętości 42l, który można kupić w Makro na dziale rybnym. Na miejscu pojemnik ten posłuży nam do pakowania zamrożonych filetów rybnych.

UWAGA! Prosimy nie zabierać większych pojemników niż 42l bo będzie problem z załadunkiem autokaru z przyczepą.

ZAKWATEROWANIE
Karlsoy Brygge to baza wędkarska mogąca zakwaterować 50 osób. Do dyspozycji gości jest 5 domków kempingowych, 4 apartamenty w osobnym budynku oraz apartamenty i pokoje w budynku głównym. Tuż obok znajduje się przystań z łódkami i kutrami oraz miejsce do sprawiania ryb. W budynku głównym bezpłatny dostęp do internetu z sieci Wi-Fi.

Właścicielami i gospodarzami bazy jest przesympatyczne i uczynne małżeństwo rodem z Litwy – Orinta i Rolandas. Rolandas to wyśmienity wędkarz – pasjonat, doskonale znający łowiska wokół wyspy. W czasie pobytu, zarówno dla klientów grupowych jak i indywidualnych, zawsze służył będzie pomocą i radą. Będzie również jednym z naszych przewodników i szyprem podczas pływania kutrami. Ważne, że z gospodarzem ośrodka bez problemów można porozumieć się w języku polskim.

Ceny za:
-apartamenty: 3190 zł
-domki kampingowe: 3490 z
-pokoje w budynku głównym: 3190 zł

DODATKOWE INFORMACJE
Osoby które zdecydują się na wyjazd grupowy, mogą dotrzeć do Tromso samolotem. Bagaż mogą dać do autokaru. Z lotniska w Tromso do Hansnes to tylko 60 km. Transport do promu, gospodarz może zorganizować (dla maksymalnie 4 osób) samochodem w cenie 500 NOK. Odległość, po przypłynięciu promu na wyspę, do bazy to ok. 30 metrów. Będąc w październiku na wyspie, podróż samolotem w obie strony kosztowała mnie ok. 1200 zł. Dla osób, które wybiorą jako transport – samolot, cena zostanie pomniejszona o koszt przeprawy promowej Tallinn-Helsinki-Tallinn. Dotyczy wyprawy grupowej.

Na miejscu dostępny jest bardzo dobrze zaopatrzony sklep ze sprzętem wędkarskim, z polskimi cenami. W ośrodku istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wędkarskiego:

kombinezon wędkarski, wypornościowy – 8 EUR/dzień,wędka z kołowrotkiem bez plecionki - od 5 do 10 EUR/dzień.

Warunki uczestnictwa

Cena zawiera:

-Przejazd luksusowym autokarem z przyczepą w obie strony,
-Przeprawę promem:
-Tallinn - Helsinki,
-Helsinki – Tallinn,
-Miejsce w kabinie 4-osobowej z miejscem do spania, prysznicem i WC,
-Koszt przeprawy promowej autokaru z przyczepą Hansnes-Karlsoy-Hansnes,
-Opiekę licencjonowanego pilota wycieczek zagranicznych,
-Opiekę eksperta wędkarskiego,
-Zakwaterowanie,
-Wynajęcie łodzi wędkarskich,
-Wynajęcie kutra przez maksymalnie 3,5 dnia/8 godzin na dobę/osoba,
-Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) i KL (koszty leczenia).

Cena nie zawiera:

-Wyżywienia na miejscu (do dyspozycji kuchnia z pełnym wyposażeniem),
-Kosztu promu Hansnes-Karlsoy-Hansnes - 80NOK za osobę,
-Wyżywienia na promach,
-Paliwa do łodzi,
-Kaucji za łódź (200NOK/osoba),
-Bieliznę pościelową (prześcieradło i poszewki) należy zabrać ze sobą. Koszt wypożyczenia na -miejscu wynosi 10EUR.

Terminy

Termincenaopis 

Mapa wydarzenia