Rower - najzdrowszy środek komunikacji

Rower to gwarancja zdrowia - i tych, którzy na nim jeżdżą, nawet nie trzeba do tego specjalnie przekonywać. Warto jednak przekonywać innych do tej przyjemnej formy wypoczynku w sposób aktywny – krzewimy wtedy zdrowy tryb życia. 

Na pewno każdy z nas ma w domu rower. A kto nie posiada - niech boleje nad tym, co zaprzepaszcza. Tak czy siak nie ulega wątpliwości każdy z nas potrafi jeździć na rowerze. To "urządzenie" sportowe, które swój projekt posiadało już w 1490 roku, jednakże nie pozostało wówczas urzeczywistnione. Co ciekawe, ojcem tego pierwowzoru był błyskotliwy wynalazca żyjący w epoce renesansu - Leonardo da Vinci. Przez lata zapomniano o tym pomyśle i dopiero w trzysta lat potem powstał pradziadek współczesnego roweru. Następnie przez lata rower był modernizowany i dziś możemy jeździć na różnych typach roweru: górskich, miejskich, trekkingowych i innych.

Do tego zaleca się także różnorodne akcesoria rowerowe. Rowery są niezwykle pożytecznym środkiem transportu: można się nim dostać w mieście możliwie wszędzie i to często szybciej niż tradycyjnymi środkami transportu: tramwajem, samochodem bądź autobusem. Można stwierdzić, że rower znajduje się na liście zazwyczaj używanych środków transportu, chociaż nie dominuje w niej  w naszym kraju. W krajach Dalekiego Wschodu rowery są użytkowane niesłychanie często, o wiele częściej aniżeli u nas. W przepełnionych miastach wielkich państw rower sprawdza się o wiele lepiej niż samochód osobowy. Jazda na rowerze to doskonały sposób aktywnego spędzania wolnego czasu i zasadniczo korzystna dla zdrowia forma wypoczynku. Są ludzie, którzy używają roweru jako środka transportu, inni dla przyjemności udają się nim na wycieczki krajoznawcze.

Są i tacy, którzy jazdę rowerową traktują jako sport wyczynowy. Ponieważ jednak jazda na rowerze jest związana ze zwiększoną szybkością, a sam rower jako pojazd jednośladowy ma pewne tendencje do wywrotek, zawsze istnieje ryzyko wypadku i kontuzji, nawet niezwykle i przykrej w skutkach. Najbardziej narażoną częścią ludzkiego ciała jest z pewnością głowa, zatem głównie to ona powinna podlegać odpowiedniej ochronie.
Odnośnie kasków rowerowych -  istnieją w wielu modelach i wielkościach. Wszakże i dorośli, i dzieci potrzebują kasków, a przecież mają i małe i duże głowy. Kask taki musi być zarówno wygodny jak i dobrej konstrukcji i najlepiej lekki - zatem najczęściej jest zbudowany z włókna węglowego, ewentualnie wzmocniony innymi tworzywami i wyścielony od środka miękką gąbką.

Źródło: www.pioropolis.pl