Przegląd najbardziej ekstremalnych sportów świata

Sporty ekstremalne stały się dosyć popularne. Duża część osób uprawia sztuki walki, windsurfing czy skacze na bungee. Nawet wśród dyscyplin o podwyższonym ryzyku istnieje grupa sportów, które są jeszcze bardziej ekstremalne.

Skok ze spadochronem ze stratosfery stał się szczególnie popularny po oddaniu skoku przez Felixa Baumgartnera, który pobił rekord ustanowiony w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Dyscyplina nazywana jest również Projektem Excelsior, zapoczątkował ją Joseph Kittinger skacząc z 31 300 metrów.

Icebike to jazda rowerem po oblodzonych powierzchniach. Koła pojazdu wyposażone są w specjalne kolce lub łańcuchy, dzięki którym zwiększona jest przyczepność. Nazwa dyscypliny została wymyślona przez Joe Clarka, jednak sam sport uprawiany jest już od początków XX wieku.

Nurkowanie jaskiniowe jest ekstremalną odmianą tego sportu, który polega na podwodnym zwiedzaniu jaskiń. Wiąże się to z możliwością zgubienia pod wodą, uciążliwym transportem sprzętu nurkowego oraz koniecznością biwakowania wewnątrz jaskini. Wyróżnia się nurkowanie w źródłach, ponorach, a także obiektach sztucznie zalanych wodą.


Slacklining to sport ekstremalny, który polega na wykonywaniu ewolucji, a także przechodzeniu po nienapiętej linie na dużych wysokościach. Wyróżniamy lowlining i highlining.

Motocross są to wyścigi motocyklowe, które rozgrywają się na specjalnie przygotowanych do tego torach z piasku, gliny i ziemi. Zazwyczaj obfitują one w różnego rodzaju ewolucje, dużą prędkość jazdy oraz liczne wywrotki. Zawody trwają 30 minut, bierze w nich udział czterdziestu zawodników.

Iceclimbing to wspinaczka po oblodzonych formacjach. Korzenie tej dyscypliny sięgają pierwszej dekady XX wieku oraz zaprojektowania raków. Dzisiaj jest to jeden ze sportów ekstremalnych, który wymaga sporej odwagi oraz doskonałej techniki.

Wspinaczka górska bez zabezpieczeń nazywana jest również bulderingiem. Polega na wspinaniu się na niewysokich skałach. Wymaga dobrej techniki oraz doświadczenia w tradycyjnym wspinaniu się.

BASE jumping polega na jak najdłuższym swobodnym spadaniu z budynków, wiaduktów, masztów, mostów oraz klifów i lądowaniu przy użyciu spadochronu. Jest to sport ekstremalny, który charakteryzuje się dużym odsetkiem wypadków śmiertelnych.

Heliskiing jest to ryzykowniejsza forma narciarstwa, która polega na zjazdach ze stoków wysokich gór, gdzie narciarz transportowany jest helikopterem. Zazwyczaj uprawiany jest wczesną zimą lub wiosną, kiedy w górach nie panują jeszcze tak ostre warunki.