Łyżwiarstwo - niedoceniona, zimowa alternatywa!

W zimie można uprawiać bardzo wiele różnych sportów. Część z nich wymaga kupowania drogiego sprzętu, dzięki któremu można poczuć adrenalinę na przykład na stoku. Są też sporty, które nie wymagają aż takich nakładów finansowych, a dają równie dużo dobrej zabawy. Taki sportem jest na przykład łyżwiarstwo rekreacyjne.

Za pewne każdy wie jak wyglądają łyżwy i pewnie większość czytających ten tekst miała je na nogach. Ich letnim odpowiednikiem są wrotki lub łyżworolki, które cieszą się dużą popularnością. Łyżwiarstwo jest doskonałą alternatywą na długie, zimowe wieczory dla wszystkich.

Historia łyżwiarstwa liczy sobie kilka tysięcy lat o czym świadczą łyżwy wykonane z kości ponad 4000 lat temu! Aktualnie znajdują się one w Schweizerisches Turnund Sportmuseum mieszczącego się w Bazylei. Nieco młodsze łyżwy posiada w swych zbiorach Muzeum Sportu w Warszawie, a wśród nich łyżwy znalezione w Biskupinie pochodzące z VI wieku p.n.e..

Na przestrzeni lat zamieniano płozy z kości na metalowe. W XIV wieku holenderscy rzemieślnicy, którzy produkowali zbroje zaczęli wytwarzać łyżwy, ponieważ zorientowano się, że jest to idealny środek lokomocji podczas zimy, kiedy wszystkie kanały wodne zamarzają.

Nieco później zaczęto wytwarzać dwa rodzaje łyżew – pierwszy z długimi płozami, dzięki którym można było poruszać się naprawdę szybko oraz drugi, z krótkimi płozami do wykonywania akrobacji na lodzie. Można więc stwierdzić, że już pod koniec XV wieku łyżwy zaczęto traktować jako formę zabawy i rozrywki.

Oczywiście nie były one tak dostępne jak dziś – wtedy dla rozrywki oglądano i podziwiano łyżwiarzy. W XVIII wieku arystokraci zaczęli popularyzować łyżwiarstwo w swoich kręgach. W kolejnych wiekach powstawały publikacje dotyczące łyżwiarstwa, w XIX wieku wprowadzono do produkcji łyżwy ze stalowym ostrzem, które modyfikowano, aż powstały dzisiejsze odpowiedniki.

Jak wiadomo istnieje kilka rodzajów łyżew. Kobiety zwykle wybierają do jazdy łyżwy figurowe, mężczyźni natomiast zwykle jeżdżą w tzw. hokejówkach. Na co jednak zwrócić uwagę przy kupnie bądź wypożyczeniu łyżew?

Najważniejszą rzeczą w wyborze łyżew są buty. One muszą być wygodne, dobrze dopasowane, nie za duże i nie za małe, nie za szerokie i też nie za wąskie, ponieważ w innym wypadku cała zabawa zamieni się w udrękę związaną z odciskami i bolącymi stopami. Najlepsze są te wykonane ze skóry i posiadające normalne, klasyczne sznurówki. W każdym przypadku wyściółka w środku buta musi dawać komfort. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na usztywnienia w okolicach kostki i grubość skóry, z jakiej wykonane są buty. Bez usztywnienia bardzo łatwo można skręcić sobie kostkę podczas zwykłej, mało wyczynowej jazdy.

Na rynku dostępne są także łyżwy z plastykowymi butami, które w środku mają skarpetę. Nie są one jednak najlepszą opcją, ponieważ ograniczają ruchy stopy przez co nie można wyczuć łyżew. Trzeba także pamiętać o ostrzeniu krawędzi łyżew – można to zrobić na każdym lodowisku. Dzięki naostrzonym krawędziom łyżwy trzymają się na lodzie i dają możliwość manewrowania.

Specjaliści twierdzą, że jeżeli jeździ się na łyżwach przynajmniej raz w tygodniu to warto zainwestować we własny sprzęt , który przystosuje się do naszej stopy i zagwarantuje wygodę. Każdorazowe wypożyczanie wiąże się z tym, że łyżwy nigdy nie będą idealnie dopasowane. Cena łyżew to koszt od 100 do około 300 złotych. Nie jest to duży koszt za sprzęt, który dostarczy wiele radości.


Reszta ubioru nie musi być specjalnie dobierana. Najważniejsze jest to, żeby okrycie wierzchnie nie było zbyt luźne, ponieważ utrudnia koordynację ruchową. Spodnie natomiast nie powinny być za szerokie i zbyt długie, żeby nie zahaczać o nie łyżwami. Warto też mieć na stopach skarpetki z naturalnego materiału, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko obtarć.